Egy egészen friss infografika a közösségi oldalak főiskolásokra, egyetemistákra gyakorolt pozitív és negatív hatásait összegzi elég szemléletesen. Több olyan kutatási eredményre utal, melyeket a Soulbook Facebook-oldalán emlegettünk már. Érdemes átnézni a lenti ábrát, de röviden magyarul is összegezzük a főbb tudnivalókat:
1. Érdemjegyek
PRO: A Twittert használó osztályokban a tanulmányi eredmények fél jeggyel jobbak lettek.
KONTRA: A tanulással párhuzamosan történő facebookozás 20 százalékkal ronthatja le az érdemjegyeket.
KÖVETKEZTETÉS: A figyelem megosztása a Facebook és az iskolai feladataink között nem túl jó ötlet. Tanulás közben érdemes inkább a könyvre, a füzetre koncentrálnunk. Ezzel együtt a tanárok jól teszik, ha a közösségi oldalakat az osztályteremben is hasznosítják az oktatás során.
2. Szabadidős tevékenység
PRO: A Facebookot használó diákok kétszer olyan szívesen vesznek részt szabadidős, közösségi tevékenységekben, mint a többiek.
KONTRA: A felhasználók 85 százaléka öt óránál kevesebbet dolgozik egy héten, míg a Facebookot nélkülözők 80 százaléka több, mint 16 órát.
KÖVETKEZTETÉS: A Facebooktól felpezsdülhet a közösségi életed, viszont kevesebb pénzt fogsz keresni.
3. Érzelmek
PRO: A közösségi oldalak használói 20 százalékkal inkább érzik közelebb magukhoz intézményüket, amit kétszer akkora valószínűséggel tartanak népszerűnek, mint mások.
KONTRA: A diákok 48 százaléka a Facebookon szomorúbbnak érzi magát az ismerőseinél (a főiskolai hallgatók 25 százalékának az állapotfrissítései komoly depresszióról árulkodnak)
KÖVETKEZTETÉS: A közösségi oldal használata önmagában kevés, részt kell venni a közösségi életben is.
4. Függőség
PRO: A Marylandi Egyetemen a diákok egy napon keresztül nem használhatták a közösségi szájtokat. Úgy érezték, elszakadtak információik elsődleges forrásától, ami a világgal összekapcsolta őket. Tehát a hírekhez való gyors hozzáférés pozitívumként értékelhető.
KONTRA: Ugyanakkor ezek a diákok kétségbeesett sóvárgást, idegességet, boldogtalanságot, nyugtalanságot és zavarodottságot éreztek. (A Facebook-függőség kifejezésre 350-szer többet keresnek rá az emberek az interneten, mint a cigarettafüggőségre)
KÖVETKEZTETÉS: A diákok naprakészek lesznek a közösségi oldalakon megjelenő információktól, ám a kijelentkezés kellemetlen hatásokkal járhat.
5. Önértékelés
PRO: A Facebook-adatlappal való foglalkozás előnyösen hat az önbizalomra, előnyösebben, mintha egyszerűen csak a tükörbe néznénk.
KONTRA: Azokra a diákokra, akik több időt töltenek a Facebookon, jellemzőbb a nárcizmus, az önimádat.
KÖVETKEZTETÉS: A Facebook hiú emberré tesz minket, annak pozitív és negatív velejáróival együtt.
6. Tanulási szokások
PRO: Háromból egy diák használja a közösségi oldalakat tanulási célokra.
KONTRA: A Facebookot használó diákok kevesebbet tanulnak. Akik nem használják, azok többet.
KÖVETKEZTETÉS: A Facebook mellőzésével több időt tudsz a tanulásra fordítani.
Végkövetkeztetés
Vagyis nem könnyű feladat egyszerű igennel, nemmel válaszolni arra az összetett kérdésre, hogy a közösségi oldalak hasznosak vagy inkább ártalmasak-e a diákok számára. Az biztos, hogy egyre elemibb részévé válnak az életünknek. Így a tudománynak, az oktatásnak is meg kell tanulnia hatékonyan használni őket. Mikor ezt sikerrel teszik, akkor az eddigi tapasztalatok alapján komoly pozitív hatások mutatkoznak a diákoknál. Ha pedig úgy érezzük, hogy a Facebook depresszióssá tesz minket, akkor hagyjuk ott a gépet és élvezzük a napsütést, az segíteni fog - javasolja az Amerikai Egyesült Államokban készült internetes oktatási adatbázis infografikája.
Via: OnlineEducation.net
Fotó: Mashable