Ki az, aki a közösségi oldalakon nyújtott teljesítménye miatt szeretne elbukni egy állást? Merthogy a cégek döntéseit úgy tűnik, inkább negatív irányban befolyásolja mindaz, amit az adatlapjainkon látnak. Vagyis, ha tudatosan akarjuk építeni a karrierünket, de közben a magánéletben nem vagyunk az a konformista típus, akkor minden tudatosságunkat elővéve kompromisszumot kell kötni, hogy egyes élethelyzetekben személyiségünk melyik oldalát domborítjuk ki inkább az interneten.
Ne áltassuk magunkat azzal, hogy a munkáltató nem férhet hozzá a tevékenységünkhöz, hiszen az adatvédelmi beállítások informatikusokat meghazudtoló ismerete mellett is elég egy elejtett rossz szó, hozzászólás, egy kép vagy videó ahhoz, hogy elessünk egy munkától, iskolai felvételtől vagy ösztöndíjtól. Ügyes nyereményjátékokon, alkalmazásokon keresztül pedig sokszor mi magunk engedélyezzük cégeknek és álláskereső portáloknak, hogy hozzánkférjenek.
Az elmúlt hónapban kapott zöld utat az amerikai hatóságoktól a Social Intelligence nevű vállalat ahhoz, hogy a szolgáltatásukat megrendelő cégek számára álláskeresők adatlapjain futtassanak háttérelemzéseket. A Twitter, a LinkedIn és a YouTube felületei mellett a Facebookon közzétett állapotfrissítések, fotók, videók és csoportok között bogarászhatnak. Hét évre visszamenőleg nyomozhatnak törvénybe ütköző tevékenységek (pl. kábítószer-fogyasztás), rasszista megjegyzések és megnyilvánulások, a szexualitást nyíltan ábrázoló fotók és videók után, de az ügyfelek igényei szerint pozitív viselkedésjegyeknek ugyanígy utánanézhetnek, például önkéntes, jótékonysági tevékenység vagy szakmai elismerések nyomait kutatva. A cég az engedély szerint csak a vizsgált fél jóváhagyásával végezheti tevékenységét, bár eddig, külsős cégek bevonása és engedélykérés nélkül se zavarta a munkáltatókat, hogy jelenlegi vagy jövendő alkalmazottaik adatlapjain vizsgálódjanak.
A CareerBuilder, az USA legnagyobb internetes munkaközvetítő oldala még 2009-ben több mint 2600 humánpolitikai vezető körében végzett felmérést arról, hogy hogyan figyelik pályázóikat a közösségi oldalakon. Az eredményekből nemrég készült egy infografika (lásd lent) a Mindflash Technologies jóvoltából. Eszerint a megkérdezett vezetők 45 százaléka vette igénybe a közösségi felületeket a munkaerő kiválasztása során. Legtöbbször a Facebookon (29%) és a LinkedInen (26%) nézelődtek, a Twitteren (7%) ritkábban.
Mi derülhet ki egy munkáltató számára az adatlapjaidból?
A legtöbb munkáltató (35%) inkább arra talált indokot az oldalakon, hogy miért ne az adott illetőt alkalmazza, csak alig ötödüknek (18%) a döntését befolyásolta pozitív irányba a böngészés. Ez utóbbiak bevallása szerint az internetes megjelenés leginkább egy kellemes összképet alakíthatott ki bennük a jelentkező személyiségéről, hiteles információkat találhattak a szakmai képzettségre vonatkozóan, bizonyítékokat szerezhettek a kreativitásra, a megfelelő kommunikációs készségekre, ajánlásokat olvashattak másoktól, díjakra és elismerésekre bukkanhattak.
A szakemberek nagyobb részét azonban korántsem győzik meg az oldalakon látottak. Főként provokatív, nem odaillő képekre és információkra figyelnek fel. Sokaknál találnak alkohol vagy kábítószer fogyasztására utaló jeleket, korábbi munkaadók, munkatársak vagy ügyfelek becsmérlését olvassák. További fekete pontokat jelentenek a rossz kommunikációs készségre utaló és diszkriminatív jellegű hozzászólások, ha a képzettséget illetően hazugságra vagy korábbi munkáltatókkal kapcsolatban bizalmas információkra bukkannak.
Hogyan érheted el, hogy soha ne kapj munkát online aktivitásod miatt?
Mindezek fényében kész recept állítható össze arra az esetre, ha még véletlenül sem szeretnél munkát kapni olyan helyen, ahol van esély rá, hogy monitorozzák majd virtuális jelenlétedet:
1. Szemetelj! - Szórd tele az internetet rád nézve terhelő tartalmakkal, fotókkal, hivatkozásokkal! Hencegj el a kábítószermámorban töltött éjszakáiddal lehetőleg mindenkinek! Csinálj minél nagyobb piszkot, minél több helyen (a Facebookon kívül a LinkedIn és a Twitter se maradjon ki)! Gyakran emlegess alkoholtartalmú italokat, csatlakozz minél több, szeszesitalokat gyártó vagy forgalmazó cég oldalához, vegyél részt nyereményjátékaikban és engedélyezd, hogy szabadon posztolgathassanak a faladra! Természetesen minden tartalmat tégy nyilvánossá, hogy bárki láthassa őket, ne csak az ismerőseid vagy az ismerősök egy szűk csoportja!
2. Viselkedj igazi trollként! - Írj minél több bosszantó és értelmetlen hozzászólást blogokon, Twitteren, stb. Ja, és káromkodj, amennyit csak tudsz!
3. Légy pletykafészek! - A korábbi munkaadódat tüntesd fel negatív színben! Meséld el, mennyire utáltad az előző munkahelyedet, hogy a főnököd milyen hataloméhes és alkalmatlan vezető volt. Ha igazából borítani akarod az asztalt, akkor szivárogtass ki néhány bizalmas információt. Ha a jelenlegi állásodat szeretnéd elveszíteni, akkor beszélj rendszeresen a Twitteren erről a szándékodról, hogy interjúkra jársz, hogy már mennyire unod a banánt, meg ezt az egész szemétdombot, esetleg szivárogtass innen is ezt-azt!
4. Rengeteg zavarbaejtő ismerősöd és hozzászólásod legyen! - Minél több csodabogarat vegyél fel az ismerőseid közé és kérj tőlük fura kommenteket. Hagyd, hogy szemeteljenek kicsit a faladon!
5. Áradjon belőled a negativitás! - Semmi pozitív dolgot ne ossz meg! Eredményekről, díjakról, a képzettségedről és a készségekről, melyekkel rendelkezel, egy szót ne ejts!
Ha lennének további tippjeid, mindenképp oszd meg az érdeklődőkkel a hozzászólások között!
(Nagyításhoz kattints a képre!)
Forrás: Career Builder, Mindflash Technologies, SocialTimes
Illusztráció: Inc.